Izabela Ślęzak laureatką pierwszej nagrody SAS w konkursie "Badanie Antropologiczne Roku 2016"

Książka Izabeli Ślęzak: 
Praca kobiet świadczących usługi seksualne w agencjach towarzyskich. Łódź 2016

wygrała główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu Sekcji Antropologii Społecznej "Badanie Antropologiczne Roku" 2016

W uzasadnieniach zgłoszenia i wyboru tej publikacji czytamy między innymi:
Książka Izabeli Ślęzak pt. Praca kobiet świadczących usługi seksualne w agencjach towarzyskich ma wiele zalet, które w sumie decydują o jej wyróżniającym się charakterze. Przede wszystkim podstawą monografii są rzetelnie przeprowadzone badania etnograficzne w trudno dostępnym środowisku agencji towarzyskich. Jest to tematyka nie tylko istotna społecznie, lecz również rzadko badana. W literaturze światowej dominują raczej prace poświęcone prostytucji ulicznej.
Na uznanie zasługuje sposób prowadzenia badań terenowych: długotrwały pobyt w terenie i umiejętność nawiązania relacji z uczestniczkami badań w warunkach „trudnych”, gdzie każdy kontakt z osobami z zewnątrz obarczony jest nieufnością i obawami. Autorka odsłania zjawiska, które bardzo rzadko wychodzą na światło dzienne i pozostają w ukryciu osłonięte przez kulturowe tabu.
Jest to bardzo ciekawa, wielowątkowa książka. Ramy interpretacyjne przyjęte przez Autorkę zostały dobrze wykorzystane. Opracowanie pozwala na zrozumienie pewnego społecznego świata w wielu jego przejawach i wymiarach.
Izabela Ślęzak nie tylko opisała życie, strukturę społeczną i imponderabilia aktualnego życia; zarejestrowała także poglądy i "wczuła się w ducha" badanej społeczności - by przywołać wytyczne metody intensywnych badań terenowych.
Podjęta problematyka potraktowana jest w duchu antropologii społecznej, dla której ważne jest zarówno dotarcie do oddolnie konstruowanych znaczeń praktyki społecznej, zmieniających się w zależności od sytuacji i relacji z innymi, jak i ustrzeżenie się przed psychologizującymi opisami za pomocą wskazania strukturalnych (ekonomicznych, politycznych, moralnych) uwarunkowań, w których aktorzy tworzą te znaczenia.
Niewątpliwą zaletą pracy jest przyjęcie optyki socjologii pracy i organizacji, która jest polem interdyscyplinarnym, otwartym na antropologiczne wpływy. Widzenie agencji towarzyskiej jako miejsca pracy, a kobiet świadczących usługi seksualne jako pracownic pozwala na dystancjację, która oczyszcza spojrzenie z pokusy zastosowania filtrów moralizujących z jednej strony i paternalistycznego współczucia z drugiej. Monografia koncentruje się na analizie procesów grupowych zachodzących w tym specyficznym typie organizacji.
Cenne jest to, że książka napisana jest z myślą o praktyce społecznej. Autorka nie wygłasza manifestów na rzecz socjologii publicznej czy antropologii stosowanej, wręcz otwarcie się odcina od takiej roli. Jednak dzięki rzetelnym i wielostronnym analizom, monografia jest pomocna dla wszystkich, którzy działają na rzecz ochrony praw kobiet świadczących usługi seksualne. Stanowi ona jednocześnie akt oddania głosu grupie napiętnowanej i wykluczonej z udziału w moralnej wspólnocie.

Dodatkową zachętą do zapoznania się z książką Izy Ślęzak jest to, że ma ona przejrzystą strukturę, napisana jest klarownym i jasnym językiem, wolnym od niepotrzebnego żargonu.

Komentarze

Popularne posty