Następne sympozjum SAS 24-26.09.2015 odbędzie się w Zakopanem i poświęcone będzie relacji między mobilnością i osiadłością


Mobilność i osiadłość.
Antropologiczne badania społeczno-kulturowej aktywności wobec przestrzeni.

Związki grup, kultur i tożsamości społecznych z miejscami ich życia oraz różne formy przemieszczania się ludzi w przestrzeni i ich społeczno-kulturowe skutki są klasycznymi zagadnieniami poruszanymi w antropologii społecznej i socjologii od początków ich powstania.
Ważność tego tematu i związane z nim szczegółowe problemy jednak bardzo mocno zmieniają się w czasie, przez co wymagają ciągłej refleksji teoretycznej i wypracowywania nowych narzędzi do ich badania.
Szczególną uwagę badaczy zwraca obecnie społeczne zróżnicowanie praktyk związanych z przemieszczaniem się, gdzie obok ułatwień, pojawiają się nowe ograniczenia i blokady, a więc ważne jest eksplorowanie ich wzajemnych zależności: z jednej strony mobilność pewnych kategorii społecznych jest związana z wysokim statusem i uzależniona jest od utrzymywania osiadłości innych, a z drugiej – to osiadłość może być rzadkim i poszukiwanym dobrem, a towarzyszy jej niechciana, wymuszona mobilność innych kategorii społecznych.
Z punktu widzenia badań socjologicznych i antropologicznych ważne jest, że mobilności i osiadłości ludzi towarzyszy powstawanie szczególnych form kulturowych, relacji społecznych i praktyk tożsamościowych. W związku z migracjami, turystyką i mniej lub bardziej mobilnymi stylami życia toczą się warte krytycznej refleksji dyskursy publiczne, polityki i ideologie, a z materialnymi i technologicznymi aspektami podróży oraz przewożenia rzeczy związane są niespotykane wcześniej zyski ekonomiczne i zagrożenia ekologiczne, na które w zróżnicowany sposób odpowiadają ludzkie społeczności w różnych miejscach świata. Obserwujemy też nowe sposoby osiedlania się i zakorzeniania wypracowywane w efekcie i kontekście przemieszczeń.

Proponowane zagadnienia szczegółowe:
- społeczne i kulturowe aspekty migracji, zagadnienie współzależności migracji i osiadłości
- etniczne zagadnienia związane z relacją mobilność-osiadłość
- społeczne i kulturowe aspekty podróży turystycznych
- (nie)mobilne tożsamości i style życia
- mobilność codzienna w mikroskali
- antropologiczne znaczenia materialnych i technologicznych wymiarów mobilności
- dyskursy, ideologie i polityki związane z osiadłością i zmianami miejsc życia

Zaproszeni goście:
Ewa Nowicka, Janusz Mucha, Zdzisław Mach, Anna Horolets

Rada Programowa i komitet organizacyjny: Marcin Lubaś, Ewa Michna, Dorota Rancew-Sikora, Katarzyna Warmińska
Szczegóły organizacyjne:
Sekcja Antropologii Społecznej PTS jak zwykle czyni starania, aby koszt nie stanowił bariery uczestnictwa w sympozjum. Opłata konferencyjna wynosi 50 zł. W szczególnych przypadkach przewidujemy możliwość zwolnienia uczestników z opłaty i dofinansowania noclegów. Organizatorzy postarają się zapewnić nocleg w Domu Pracy Twórczej UJ w cenie około 40 złotych za noc.
Zgłoszenia i abstrakty wystąpień przyjmujemy do  1 czerwca 2015 roku

Kontakt: saspts2015@gmail.com


Współorganizatorzy instytucjonalni:
Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ
Instytut Socjologii UJ
Katedra Socjologii UEK
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

FUNDACJA "ZAKOPIAŃCZYCY. W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI"

Komentarze

Popularne posty