Co się kryje za murem Toru Służewiec? Spotkanie z Barbarą Bossak-Herbst

Sekcja Antropologii Społecznej PTS i Instytut Socjologii UG zapraszają 

na wykład 

dr Barbary Bossak-Herbst (UW) 

pt. Co się kryje za murem Toru Służewiec?

Kiedy? 5 grudnia 2022 r. godz. 16.30
Gdzie? Instytut Socjologii UG, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk, sala 332
Spotkanie będzie poświęcone książce dr Bossak-Herbst pt. "Warszawska enklawa. Świat wyścigów konnych na Służewcu" wyróżnionej w konkursie SAS PTS „Badanie antropologiczne roku 2021”.
Dyskutantka: dr Magdalena Gajewska (UG)
Prowadzenie: dr Karolina Ciechorska-Kulesza (UG, SAS PTS)



Opis:
Co się kryje za murem Toru Służewiec? Książka „Warszawska enklawa. wiat społeczny wycigów konnych na Słuewcu” jest pierwszą w polskiej literaturze socjologicznej monografią społeczną Torów Wycigów Konnych Słuewiec. Stanowi przykład realizacji szeroko zakrojonych badań antropologicznych w przestrzeni miejskiej, której rezultatem jest obrazowy portret ludzi wycigów: pracowników stajni, publicznoci i graczy oraz instytucji wycigowych. Książka daje wgld w przeszłość i współczesny rytm ycia, działania i wartoci społecznoci mieszkajcej w kulisach modernistycznego hipodromu. Przez dziesitki lat, w zmieniajcych się warunkach zewntrznych, wytworzyła ona własny społeczny mikrowiat podporzdkowany pracy z komi wycigowymi. Spotkanie z dr Bossak-Herbst bdzie okazują do dyskusji m.in. na temat społecznej roli wycigów konnych, specyfiki wiata wycigowego, w tym właciwych mu relacji midzygatunkowych.

Z uzasadnienia jury konkursu SAS PTS:
„Praca Barbary Bossak-Herbst [...] w bardzo ciekawy sposób przedstawia ró
ne wymiary wiata wycigów konnych, w których kształtowaniu znaczcą rolę odgrywa przestrze. Autorka nie pomija szerszego tła zwizanego ze zmianami w (i wobec) przestrzeni miejskiej, w tym konfliktów o przestrze. Na podkrelenie zasługuje take postawa etyczna i wraliwość Autorki, tak w kontekcie jej roli jako badaczki, jak i postrzegania zwierzt. Co dodatkowo wartociowe w zakoczeniu wskazuje i opisuje ‘konkretne obszary, które mogą stać się rodzajem pomostu midzy wiatem wartoci wycigów konnych a szerszymi układami społecznymi’ (s. 582).”

page1image23789120

Biogramy:
Dr 
Barbara Bossak-Herbst – socjoloka, badaczka, reyserka. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się antropologią miasta oraz rolą wizualnoci w kulturze. Jest autorką monografii Warszawska enklawa. wiat społeczny wycigów konnych na Słuewcu (Oficyna Naukowa, 2020) oraz Antropolis. Współczesny Gdask w wymiarze symbolicznym (Trio, 2009), filmu etnograficznego 450 kilo marzeń (2018) oraz artykułów, m.in. na łamach „International Review for the Sociology of Sport”, „Journal of Urban Affairs”, „Memory Studies” czy „Space and Culture”.

Dr Magdalena Gajewska - adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdaskiego. Zajmowała się socjologią ciała i socjologią pary. Obecnie prowadzi pionierskie badania powicone relacjom midzy komi i ludmi, analizujc przestrzenne, genderowe i afektywne aspekty tych relacji. Jest autorką książki Prochy i diamenty. Kremacja ciała zmarłego człowieka jako zjawisko społeczne i kulturowe (Nomos, 2009) a take artykułów w takich czasopismach jak „European Journal of Women’s Studies” czy „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”.

Dr Karolina Ciechorska-Kulesza pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdaskiego. Członkini zarzdu SAS PTS. Prowadzi badani dt. etnicznoci i roli przestrzeni w procesach tosamociowych, a take animacji kultury i uczestnictwa w kulturze. Jest m.in. autorką książki Tosamość a przestrzeń w warunkach niestabilnych granic: przypadek byłego województwa elblskiego (2016) oraz rozdziałów w pracach zbiorowych i artykułów czasopismach „Kultura i Społeczestwo”, „Przegld Zachodni”, „Acta Cassubiana” i inne.

Komentarze

Popularne posty